2017 Competition Results

Eastwood Stableford 9th January 2017

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
Alan Young Eastwood 12 42
Rob Boyd Eastwood 12 41
Bill Oliver Eastwood 10 40
B Grade
Bruce Pfeifer Eastwood 18 44
Roger Birchall Royal Park 20 42
Barry Emmerson Eastwood 17 42
C Grade
Ralph Altman Yarra Valley 29 44
Terry Drummy Eastwood 24 41
Ray Cross Dorset 35 39
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Neil Fletcher 2
B Grade Gray Harrison 14
C Grade Max Baxter 17
Raffle Winners
Dennis Philipson Rob Boyd Ralph Altman

Box Hill Stableford 6th February – Game abandoned

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First
Second
Third
B Grade
First
Second
Third
C Grade
First
Second
Third
Nearest The Pin Hole Number
A Grade
B Grade
C Grade
Raffle Winners

Yering Meadows Stableford 6th March

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Noel Blythe Riversdale 13 41
Second Barry Emmerson Eastwood 15 37
Third Graeme Fox Eastwood 11 37
B Grade
First Terry Waterbeek Eastern 19 40
Second Neil Muller Yering Meadows 18 39
Third David Waters Churchill Park 22 36
C Grade
First Neil Smith East Malvern 24 43
Second Neil Cowie Chirnside park 24 42
Third Jack Kerin Eastwood 27 41
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Stan Walker 12
B Grade Ron Hottes 16
C Grade Kris Pedersen 7
Raffle Winners
Bruce Ferrall Brian Eddison Graeme Fox
Eagle – Hole 15
Jack Kerin

Warburton Stableford 3rd April

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Peter Ridgewell Chirnside Park 10 36
Second Steuart Hawke Warburton 14 36
Third Bruce Pfeifer Eastwood 16 36
B Grade
First Kevin Kane Warburton 22 40
Second Andrew McMath Warburton 21 36
Third Jack Huel Eastwood 22 36
C Grade
First Barry Smith Ivanhoe 30 41
Second Peter Hopgood Eastern 23 33
Third John McFarlane Box Hill 36 33
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Derek Wilson 16
B Grade Peter Perry 13
C Grade Ralph Altman 3
Raffle Winners
Tex van der Kooi Bruce Pfeifer Kevin Moylan

Churchill Park Stableford 8th May

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Greg Allen Churchill Park 12 34
Second Neil Fletcher Cobram Barooga 13 33
Third Derek Wilson Eastwood 14 30
B Grade
First Chui Goh Eastern 22 34
Second Laurie Hellier Eastwood 19 33
Third Peter Perry Eastwood 21 32
C Grade
First Max Bracegirdle Royal Park 27 34
Second Roger Kendall Eastwood 28 33
Third Peter Benson Eastwood 24 32
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Rob Ashton 3
B Grade Peter Long 6
C Grade Charles Watt 17
Meat Tray Raffle Winners
Rob Boyd Gray Harrison Gerard Fogarty

Waterford Valley Stableford 5th June

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Geoff Spicer Eastwood 7 39
Second Henry Chen Box Hill 13 39
Third Peter Reeves Heritage 13 38
B Grade
First David Stephen Yarra Valley 19 42
Second Terry Waterbeek Eastern 19 38
Third Leo Soulsby Laverton RAAF 21 36
C Grade
First Max Bracegirdle Royal Park 26 35
Second Peter Hopgood Eastern 24 33
Third Alan Teather Eastwood 23 33
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Dave Bowles 2
B Grade Leo Soulsby 17
C Grade Terry Drummy 5
Major Raffle Winner – Golf for 2 with cart compliments Waterford Valley
Keith Eddison
Meat Tray Raffle Winners
Henry Chen Ray Cross Eddy Secker

Rosanna Stableford 3rd July

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Daryl Dyer Eastwood 15 36
Second Ron Washington Yarra Valley 16 35
Third Dave Rogers Chirnside Park 13 34
B Grade
First Mick Eldridge Warburton 22 38
Second Roger Birchall Royal Park 17 33
Third Alf Grundel Yarra Valley 21 32
C Grade
First Michael Mulcahy Ivanhoe 31 35
Second Eddie Kozlowski Eastwood 36 35
Third Ray Cross Dorset 30 34
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Dave Rogers 6
B Grade Bruce Pfeifer 15
C Grade Michael Mulcahy 3
Raffle Winners
Dick Thomas Keith Wheeler Neil Cowie

Ringwood Stableford 7th August

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Neville Evans Chirnside Park 15 36
Second David Stevens Yarra Valley C.C. 16 35
Third Bill Oliver Eastwood 9 35
B Grade
First Peter Johnson Eastwood 17 36
Second Ron Hottes Warburton 19 34
Third Neil Cowie Chirnside 20 34
C Grade
First Alan D’Arcy Eastern 24 36
Second Chris Shearing Corowa 23 33
Third Paddy Leahy Royal Park 24 32
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Derek Wilson 8
B Grade Peter Johnson 12
C Grade Alan McMeekin 5
Meat Tray Raffle Winners
Neil Cowie Peter White Paddy Leahy

Heidelberg Stableford 4th September

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Robert Boyd Eastwood 12 33
Second Robin Stribbles Box Hill 16 32
Third Ron Washington Yarra Valley C. C. 15 32
B Grade
First Leo Soulsby Laverton RAAF 22 34
Second Kevin Kane Warburton 22 34
Third Colin Looker Box Hill 19 32
C Grade
First Robbie Ternes Royal Park 29 35
Second Gary Thompson Yering Meadows 24 35
Third Charles Watt Eastwood 28 34
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Henry Chen 13
B Grade Neil Cowie 17
C Grade Robbie Ternes 6
Raffle Winners
Ralph Altman Ron Washington Ashley Mitchell

Cardinia Beaconhills 4BBB 9th October

Grade Name Home Club H/C Score
First Place
Player 1 Ron Hottes Warburton 20
Player 2 Kevin Kane Warburton 21 45
Second
Player 1 Ray Coutts Keysborough 16
Player 2 Ian Storey East Malvern 16 43
Third
Player 1 Greg Allen Churchill-Waverley 12
Player 2 Noel Blythe Riversdale 15 43
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Keith Roberts 11
B Grade Kevin Kane 15
C Grade Rod Coling 6
Raffle Winners
Tom Tarrant Rod Coling Daryl Dyer

Gardiners Run Championships Stroke 13th Nov.

Grade Name Home Club H/C Score
ESVGA Champion
Champion Russell Manning Chirnside Park 9 74
A Grade
First Derek Wilson Eastwood 15 65
Second Greg Allen Churchill-Waverley 13 66
Third Steuart Hawke Warburton 13 67
B Grade
First Daryl Dyer Eastwood 18 66
Second Trevor Watts Eastern 20 68
Third Ray Coutts Keysborough 17 68
C Grade
First Ray Keppie Eastwood 36 64
Second Graham Salter Heritage 26 64
Third Tom Tarrant Box Hill 25 64
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Horst Erebius 11
B Grade Don Clark 3
C Grade Graham Salter 16
Raffle Winners
Barry Smith Paddy Leahy Ashley Mitchell
Free Lesson Compliments Aaron Cox & Gardiners Run Peter Benson

Churchill Park – 2 Team aggregate Stableford with mystery partner – 11th December

Grade Name Home Club H/C Score
First
Player 1 Gerard Fogarty Ivanhoe 28 34
Player 2 Ken Steel Yering Meadows 28 34
Total 68
Second
Player 1 Barry Emmerson Eastwood 18 31
Player 2 Ho Siauw Churchill Waverley 33 36
Total 67
Third
Player 1 Daryl Dyer Eastwood 18 33
Player 2 Bruce Pfiefer Eastwood 19 30
Total 63
Best Score
Bob Burke Eastern 16 36
Nearest The Pin
Hole Number
A Grade Bill Oliver 3
B Grade Stan Lee 6
C Grade Ashley Mitchell 17
Raffle Winners
Ham Stan Walker Dave Lazenby Barry Smith
Wine Anis Fakira

Tee Times: All events are shotgun starts. Please arrive 45 minutes before starting times.