2016 Competition Results

Eastwood  Stableford  11th  January 2016

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Bill Oliver Eastwood 9  40
Second Don Clark Eastwood 14 38
Third Bob Burke Eastern 15 37
B Grade
First Bruce Ferrell Eastwood 20 42
Second Rod Coling Eastwood 23  39
Third Terry Drummy Eastwood 23 39
C Grade
First Phil Pearson Eastwood 25 43
Second George Bledniak Kingston Links 25 42
Third Keith Wheeler Eastwood 26 42
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade Peter Ridgewell  2 Chirnside Park
B Grade Ray Coutts  14 Keysborough
C Grade Godfrey Gin  17 Glen Waverley
Raffle Winners
  Gary Hallawell  John McFarlane

Gardiners Run  Stableford  8th  February

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Ron Hottes Warburton 16 41
Second John Matthews Chirnside Park 15 41
Third Craig Cameron Phillip Island 14 41
B Grade
First Gary Thompson Yering Meadows 21 42
Second Neil Smith East Malvern 18 42
Third Chui Goh Eastern 21 41
C Grade
First Barry Phillips Yering Meadows 24 43
Second Barry Smith  Ivanhoe 30 41
Third Ray Keppie  Eastern 35  41
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade Steuart Hawke 11
B Grade  Alf Grundel  3
C Grade  Peter Noar  16
Raffle Winners
David Bowles  Peter Hopgood

 

Waverley  Stableford  7th  March

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Bob Burke Eastern 16 40
Second Brent Coussins Yering Meadows 14 39
Third Steve Barnett Churchill Park 15 39
B Grade
First Chui Goh Eastern 22 42
Second George Bledniak Kingston Links  22  41
Third David Waters Churchill Park 20 41
C Grade
First Peter Noar Eastern 35 42
Second Stan Cox Eastern 35  42
Third Gerald Fogarty Ivanhoe 30  42
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade Neil Shaw 16
B Grade Neil Davis 13
C Grade Chris Pedersen  3
Raffle Winners
Dave Rogers John Whyte Keith Wheeler

Warburton  Stableford  11th  April

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First  Steuart Hawke Warburton 12 37
Second  John Hall Warburton 15 33
Third  Neil Muller Yering Meadows 16 33
B Grade
First David Waters Churchill Park 18 36
Second Peter Hopgood Eastern 22 33
Third Tex Van Der Kooi Warburton 18 32
C Grade
First Peter Noar Eastern 33 38
Second Ralph Altman Yarra Valley 27 35
Third Ray Keppie Eastern 27 34
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade Nil
B Grade Graham Salter
C Grade Peter Noar
Raffle Winners
Phil Pearson Neville Evans Dick  Thomas

Waterford Valley  Stableford  9th  May

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First No winners,
Second Play abandoned as course unplayable after rain storm hit around 11:30 am.
Third
B Grade
First
Second
Third
C Grade
First
Second
Third
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade
B Grade
C Grade
Special Prize – Golf for 2 players plus cart valued at $130
Compliments Waterford Valley Golf Course
John McFarlane
Meat Tray Raffle Winners
  Max Bracegirdle, Peter Long, Dave Waters

Box Hill  Ambrose 4’s  6th June

Grade Name Home Club H/C Score
First
Player 1 John Hall  Warburton  13
Player 2 Steuart Hawke  Warburton  10
Player 3 Allan Hubbard  Warburton  7
Player 4 Andrew McMath  Warburton     27 54.875
Second
Player  1 Ray Coutts  Keysborough  15
Player 2 Ken Hudson  Chirnside Park  25
Player 3 Dennis Philipson  Ringwood  15
Player 4 Leo Soulsby Laverton RAAF     17 56.000
Third
Player 1 Ken Batrouney  Eastwood  15
Player 2 Neil Cowie  Chirnside Park  20
Player 3 John Matthews  Chirnside Park  12
Player 4 Dave Rogers  Chirnside Park     12 56.625
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade Peter White  11
B Grade Peter Byrne  6
C Grade Ged Doyle  9
Raffle Winners
 Ken Rooney Charles Watt  Ken Steele

Heidelberg  Stableford  11th  July

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Noel Blythe Riversdale 13  38
Second Peter White Yering Meadows 11 35
Third Steuart Hawke Warburton 11 34
B Grade
First Bob Smith Box Hill 21 34
Second Peter Storey Eastwood 17 33
Third David Finn Lara 22 31
C Grade
First Dermot  Magee Bandits Social Club 23 33
Second John Mahoney Box Hill 25 33
Third David Yates Eastwood 33
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade Graeme Fox  13
B Grade Peter Long  17
C Grade Alan D’Arcy  6
Raffle Winners
Gil Muir  Ray Cootes  Neville Evans

Churchill Park  4BBB  8th  August

Grade Name Home Club H/C Score
First Place
Player 1 Charles Watt Eastwood 25
Player 2 Ken Steele Yering Meadows 28 41
Second
Player 1 Bob Murray Eastern 14
Player 2 Dennis Philipson Ringwood 15 40
C Grade
Player 1 Bruce Bower Chirnside Park 8
Player 2 Brent Coussins Yering Meadows 12 39 c/b
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade Trevor Watts  3
B Grade Neil Cowie  6
C Grade Rob Connaughton  17
Raffle Winners
  Gil Muir Ken Hudson  Barry Cooke

Rosanna  Stableford  5th  September

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Bruce Pfeifer Eastwood 16 34
Second Neil Fletcher Cobram Barooga 14 32
Third Noel Blythe Riversdale 13 32
B Grade
First David Finn Lara 22 38
Second Barry Lacy Box Hill 20 32
Third Alf Grundel Yarra Valley C. C. 18 32
C Grade
First Stan Cox Eastern 33 33
Second John McAndrew Churchill Park 36 29
Third John McFarlane Box Hill 36 28
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade Neil Muller 3
B Grade Sanjay Misra 15
C Grade Trevor Walker 3
Raffle Winners
John Mathews Phil Pearson Robert Connaughton

Cardinia Beaconhills  Stableford  10th  October

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First  Dave Rogers Chirnside Park 12 33
Second John Mathews Chirnside Park 13 32
Third Bill Oliver Eastwood 10 32
B Grade
First Phil Pearson Eastwood 20 38
Second Peter Byrne Eastern 17 36
Third Peter Long Eastwood 18 34
C Grade
First Ray Cross Dorset 32 34
Second Andrew McMath Warburton 24 32
Third Peter Noar Eastern 32 32
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade  Bruce Bower  11
B Grade  Peter Long  15
C Grade  –  6
Raffle Winners
Rob Boyd John Mathews   Andrew McMath

Yering Meadows  Championships Stroke  7th  Nov.

Grade Name Home Club H/C Score
ESVGA Champion
Champion Bill Oliver Eastwood Gross 80
A Grade
First Bob Burke Eastern 16 70
Second Bruce Pfeifer Eastwood 16 71
Third Trevor Watts Yering Meadows 15 72
B Grade
First Wayne Barlow Yering Meadows 22 71
Second David Dodwell Yarra Valley C. C. 22 72
Third Stanley Lee  Box Hill 20 72
C Grade
First Peter Hopgood Eastern 25 65
Second Roy Turner Ringwood 25 66
Third Chui Goh Eastern 24 67
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade Horst Eberius  12
B Grade Dick Thomas  16
C Grade Jack Kerin  22
Major Raffle
Parmaker Buggy Malcolm Lansdown
$50 Coles Vouchure Dave Cockroft
1 Dozen Golf Balls Neil Shaw
Meat Raffle Winners
 Barry Phillips Ron Washington   Stan Cox

Ranfurlie Ambrose 4’s  5th  December

Grade Name Home Club H/C Score
First
Player 1  Paddy Leahy Royal Park
Player 2  Wayne Barlow Yering Meadows
Player 3 Bruce Pfeifer Eastwood
Player 4 Roger Birchall Royal Park 10.375 55.625
Second
Player  1 Gil Muir RACV Golf
Player 2 Neil Muller Yering Meadows
Player 3 Graeme Fox Eastwood
Player 4 John Campbell Yering Meadows 9.750 57.250
Third
Player 1 Bob Smith Box Hill
Player 2 Barry Emmerson Box Hill
Player 3 Ashley Mitchell Box Hill
Player 4 David Finn RACV Golf 10.375 57.625
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade Keith Cheshire   3
B Grade Neil Muller  15
C Grade Alaister Harris  7
Raffle Winners
Jack Huel Ron Washington   John Campbell

Tee Times: All events are shotgun starts. Please arrive 45 minutes before starting times.