2015 Competition Results


January  12th        Eastwood                   Stableford 

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Don Clark Eastwood  16 39
Second Dennis Philipson Ringwood  16 38
Third Bill Oliver Eastwood  10  36
B Grade
First Clarence Young  Ringwood 21 38
Second Trevor Watts  Yering Meadows 20 37
Third Brian Gobbi  Ringwood 19 36
C Grade
First Max Baxter RACV  27 42
Second Wayne Gates Yering Meadows  25 41
Third Allaistair Harris Eastwood  25 40
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade Steuart Hawke Hole 8
B Grade Dick Thomas Hole 2
C Grade Allaistair Harris Hole 17
Raffle Winners
Jack Huel Ken Hudson

February  9th        Box Hill                      Stableford

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Henry Chen Box Hill 11 37
Second Bob Burke Eastern 15 37
Third Keith Roberts Yering Meadows 15 35
B Grade
First Stanley Lee Box Hill 19 38
Second Brian Gobbi Ringwood 18 38
Third Ron Coleman Amstel 19 35
C Grade
First Gil Muir RACV 25 35
Second Kris Pedersen Eastwood  23 35
Third Max Bracegirdle Ivanhoe 27 35
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade  Bob Smythe Hole 11
B Grade  Robin Foote Hole 6
C Grade Gil Muir Hole 9
Raffle Winners
Cliff Proctor Laurie Hellier

March       2nd       Eastern                       Stableford

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First John Whyte Yarra Valley C. C. 13 33
Second Steuart  Hawke Warburton 12 32
Third Greg Allen Churchill Park 13 32
B Grade
First Roy Turner Ringwood 21 41
Second David Finn Lara G.C. 18 38
Third David Waters Churchill Park 20 36
C Grade
First Kris Pedersen Eastwood 23 37
Second Stan Cox Eastern 32 37
Third Brian Murphy Eastern 32 36
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade  Peter Quin Hole 3
B Grade Ron Hottes Hole 17
C Grade Wayne Gates Hole 13
Raffle Winners
Bruce Ferral Chui Goh

April        20th       Gardiners  Run         Stableford

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Tony Mafodda Chirnside Park 13 44
Second Daryl Dyer Eastwood 16 44
Third Dave Rogers Chirnside Park 11 39
B Grade
First Wayne Barlow Yering Meadows 20 39
Second Alan Teather Eastwood 22 37
Third Robin Foote Box Hill 18 37
C Grade
First Graham Salter Heritage 23 39
Second Peter Hopgood Eastern 25 37
Third Ho Siawe Churchill Park 30 36
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade David Finn Hole 11
B Grade Amaury  De Rosbo Hole 3
C Grade Ray Keppie Hole 16
Raffle Winners
Brian Murphy Sanjay Misra

May          11th        Yering Meadows      Stableford

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First David Stephen Marysville 16 39
Second Bill Swan Narooma 11 36
Third Rob Aston Yarrambet 13 36
B Grade
First Neil Davis Yering Meadows 18 37
Second Bob Burke Eastern 17 37
Third Paul Crossman Yering Meadows 18 34
C Grade
First Michael Mulcahy Ivanhoe 28 39
Second Barry Phillips Yering Meadows 28 39
Third Paddy Leahy Royal Park G. C. 29 36
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade John Hall Hole 30
B Grade Roy Turner Hole 28
C Grade Godfrey Gin Hole 21
Raffle Winners
Paddy Leahy Bruce Bower

June          1st         Churchill Park           Ambrose 4’s

Grade Name Home Club H/C Score
First
Player 1 Steven  Barnett Churchill Park 13
Player 2 Jack Melki Churchill Park 23
Player 3 David Waters Churchill Park 20
Player 4 Alan Robinson Churchill Park 12 56.5
Second
Player  1  Bill Bernhardt Ringwood 25
Player 2 Ray Coutts Keysborough 13
Player 3 Dennis Philipson Ringwood 15
Player 4 Leo Soulsby Laverton RAAF 20 58.875
Third
Player 1  Max Bracegirdle Royal Park G C 22
Player 2  Malcolm Lansdown Ivanhoe 31
Player 3 Paddy Leahy Royal Park G C 25
Player 4 Michael Mulcahy Ivanhoe 27 59.875
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade  Steven Barnett Hole 3
B Grade Bobby Smith Hole 6
C Grade Brian Murphy Hole 17
Raffle Winners
Alan Robinson Rob Ashton

July          6th         Eastwood                    Stableford

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Don Clark Eastwood 15 38
Second David Stephen Marysville 16 36
Third Steuart Hawke Warburton 14 33
B Grade
First Paul Crossman Yering Meadows 19 41
Second Max Bracegirdle Royal Park G. C. 22 41
Third Roy Turner Ringwood 21 32
C Grade
First Neil Smith East Malvern 23 36
Second Robert Connaughton Corowa 26 34
Third David McClue Yering Meadows 28 33
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade Greg Allen Hole 8
B Grade Dick Thomas Hole 2
C Grade Ron Poon Hole 17
Raffle Winners
Peter Johnson Neil Shaw

August     3rd         Waverley                     Stableford

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Neil Fletcher Cobram Baroga 14 35
Second Steuart Hawke Warburton 14 34
Third Craig Cammeron * Phillip Island 15 33
B Grade
First Terry Waterbeek Yering Meadows 22 37
Second David Waters Churchill Park 21 28
Third Jack Huel * Eastwood 19 28
C Grade
First Charles Watt Eastwood 25 32
Second Barry Phillips Yering Meadows 24 30
Third Max Baxter RACV Golf 25 29
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade  No nearest the pin
B Grade  No nearest the pin
C Grade  No nearest the pin
Raffle Winners
Neil Cowie Paddy Leahy

September 7th      Warburton                  4BBB

Grade Name Home Club H/C Score
First Place
Player 1 John Hall Warburton
Player 2 Tex Van Der Kooi Warburton 42
Second
Player 1  Steuart Hawke  Warburton
Player 2  Max Bracegirdle Royal Park G. C. 40
C Grade
Player 1 Steuart Hawke  Warburton
Player 2 Paddy Leahy  Royal Park G. C. 40
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade John Allpress
B Grade Tex Van Der Kooi
C Grade No Result
Raffle Winners
Alan Teather Barry lacy

October   5th         Churchill Park            Stableford

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First  Alan Young Eastwood  12 36
Second  Alan Robinson Churchill Park 11 36
Third  Denis Philipson Ringwood 14 35
B Grade
First Neil Smith East Malvern  20 38
Second  Bob Burke  Eastern  17 37
Third  Paul Crossman  Yering Meadows  17 36
C Grade
First  John McAndrew Churchill Park 36 39
Second  Ashley Mitchell Box Hill 26 34
Third  Robert Connaughton Corowa 24 34
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade  Dave Bowles  3
B Grade  Bob Burke  6
C Grade  Anis Fakira  17
Raffle Winners
 Gerard Fogarty  Max Baxter

November 9th      Box Hill     AGM Championships Stroke

Grade Name Home Club H/C Nett
2015 ESVGA Champion
Bruce Bower Chirnside Park 9 80 Gross
A Grade
First Bob Smyth Box Hill 16 68
Second Craig Cameron Phillip Island 16 69
Third Greg Allen Churchill Park  13 70 c/b
B Grade
First Terry Waterbeek Yering Meadows 21 68
Second Peter Perry Eastwood 21 73
Third Rick Oakley Eastwood 18 74 c/b
C Grade
First Chui Goh Eastern 25 69
Second Peter Hopgood Eastern 24 70
Third John Kelly Yering Meadows 24 72 c/b
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade  Henry Chen  11
B Grade  David Finn   6
C Grade  John Yeah   9
Raffle Winners
Major Raffle: 1st Prize (Parmaker Buggy) Terry Drummy, 2nd ($50) Stan Cox, 3rd (1 Dozen golf balls) Rob Connaughton.
Meat Raffle: Gil Muir & Paddy Leahy

December  7th       Yering Meadows       Ambrose 4’s 

Grade Name Home Club H/C Net Score
First
Player 1 Rob Ashton Yarrambat 13
Player 2 Neil Fletcher Cobram Baruga 14
Player 3 Alf Grundel Yarra Valley 19
Player 4 John Whyte Yarra Valley 14 52.50
Second
Player  1 Barry Emmerson Eastwood 15
Player 2 Anis Fakira Eastwood  30
Player 3 Al Harris Eastwood  24
Player 4 Rick Oakley Eastwood  18 54.125
Third
Player 1 Neil Davis Yering Meadows  19
Player 2 John Kelly Yering Meadows  24
Player 3 Ken Steele Yering Meadows  32
Player 4 Wayne Barlow Yering Meadows 21 55.00
Nearest The Pin  Hole Number
A Grade Neil Muller  12
B Grade Neil Davis  16
C Grade Rod Coling  7
Raffle Winners
Charles Watt  Jack Huel