ESVGA 2018 Competition Results

Eastwood Stableford 8th January 2018

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
Alan Robinson Churchill Waverley 14 39
 Geoff Spicer Eastwood 9 38
Bob Burke Eastern 14 38
B Grade
Leo Soulsby Laverton RAAF 22 41
Al Harris Eastwood 22 40
Bruce Pfiefer Eastwood 18 39
C Grade
Barry Phillips Yering Meadows 25 44
Sanjay Misra Eastwood 25 43
Peter Noar Eastern 36 39
Nearest The Pin Hole Number
Hole in one Peter Long 2
A Grade Stan Walker 2
B Grade Bruce Ferrall 14
C Grade Rob Connaughton 17
Raffle Winners
Gary Gray Alan McMeekin Bruce Bower

Heidelberg Stableford 5th February 2018

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Keith Roberts Yering Meadows 10 41
Second Horst Eberius RACV Cape Schanck  12 40
Third Graeme Fox Eastwood 9 36
B Grade
First Roy Turner Ringwood 23 40
Second Chris Anderson Yering Meadows 22 40
Third Trevor Watts Eastern 18 39
C Grade
First Barry Smith Ivanhoe 31 39
Second Stan Cox Eastern 35 39
Third Graham Salter Heritage 24 36
Nearest The Pin Hole Number
A Grade  Keith Roberts 13
B Grade Norm Smith 17
C Grade Gerald Fogarty 6
Raffle Winners
David Stephen Peter Hopgood Dave Lazenby

Churchill Waverley Stableford 5th March

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Greg Allen  Churchill-Waverley 13 41
Second Alan Robinson  Churchill-Waverley 13 40
Third Steuart Hawke  Warburton 14 40
B Grade
First Alf Grundel Yarra Valley C. C. 22 41
Second Trevor Watts Eastern 19 40
Third David Stephen Yarra Valley C. C. 18 40
C Grade
First Michael Mulcahy Ivanhoe 31 41
Second Peter Noar Eastern 36 41
Third Charles Watt Eastwood 30 38
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Bill Oliver 16
B Grade Keith Eddison 13
C Grade Peter Noar 3
Raffle Winners
  Malcolm Lansdown Neville Evans Gary Gray

Cardinia Beaconhills Stableford 9th April

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First  Peter White Eastern 12 38
Second Brent Coussins Eastern 13 37
Third Gary Hallawell Eastwood 10 36
B Grade
First Wayne Gates Yering Meadows 21 36
Second Chui Goh Eastern 19 36
Third Robert Connaughton Corowa 22 35
C Grade
First Ashley Mitchell Box Hill 24 37
Second Ray Cross Dorset 31 36
Third Peter Noar Eastern 31 34
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Ken Batrouney 11
B Grade Mike Elkner 15
C Grade Chris Crook 6
Raffle Winners
Alan Teather Daryl Dyer Tom Tarrant

Yering Meadows Stableford 7th May

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Keith Roberts Yering Meadows 12 42
Second Robert Burke Eastern 13 40
Third Neil Fletcher Cobram Barooga 14 40
B Grade
First Alex Wright Eastwood 20 38
Second Evion Williams Yering Meadows 18 36
Third Ron Hottes Warburton 19 35
C Grade
First Peter Noar Eastern 35 41
Second Andrew McMath Warburton 25 40
Third Peter Hopgood Eastern 24 39
Nearest The Pin Hole Number
A Grade John Whyte 25
B Grade Mike Elkner 7
C Grade David Finn 22
$50 Voucher Raffle Winners
Chris Crook Neville Evans Dennis Philipson

Waterford Valley Stableford 4th June

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Keith Roberts Yering Meadows 11 39
Second Gary Hallawell Eastwood 10 38
Third Horst Eberius RACV Cape Schanck 11 36
B Grade
First Sanjay Misra Eastwood 22 35
Second Michael Hawkins Mornington 20 34
Third Ashley Mitchell Box Hill 23 34
C Grade
First Chris Shearing Corowa Golf Club 24 35
Second David Finn RACV Golf 24 35
Third Barry Smith Ivanhoe 28 34
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Bruce Bower 2
B Grade Ian Storey 17
C Grade Gary Gray 5
Major Raffle Winner – Golf for 4 with 2 carts compliments Waterford Valley
Greg Allen
$50 Coles Raffle Winners
Roger Kilby Barry Smith Paddy Leahy

Ringwood Stableford 9th July

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Dave Rogers Chirnside Park 11 38
Second Mike Elkner Yering Meadows 17 37
Third Craig Cameron Phillip Island 12 37
B Grade
First Roy Turner Ringwood G.C. 19 37
Second Rod Coling Eastwood 23 35
Third David Finn RACV Golf 21 34
C Grade
First Ken Steele Yering Meadows 24 35
Second Brian Murphy Eastern 31 33
Third Alan D’Arcy Eastern 24 32
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Alan Young 2
B Grade Dermut McGee 12
C Grade Kevin Moylan 5
Raffle Winners
Rod Coling David Finn Bob Smith

Rosanna Stableford 6th August

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Roger Birdhall Royal Park 13 37
Second Peter White Eastern 13 34
Third Alan Robinson Churchill Waverley 11 33
B Grade
First Barry Phillips Yering Meadows 21 35
Second Chui Goh Eastern 22 33
Third Barry McDiarmid Ivanhoe 21 32
C Grade
First David Finn RACV Golf 24 35
Second Bill Bernhardt Ringwood 30 34
Third Chris Crook Yarra Valley C.C. 29 34
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Roger Birchall 6
B Grade Max Bracegirdle 15
C Grade Chris Crook 3
Raffle Winners
Rob Connaughton Wayne Barlow Derek Wilson

Ivanhoe Stableford 3rd September

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First John Whyte Yarra Valley C. C. 12 39
Second Mike Elkner Yering Meadows 17 39
Third Roger Birchall Royal Park 10 38
B Grade
First Neil Davis Yering Meadows 19 39
Second Alf Grundel Yarra Valley C. C. 19 39
Third George Bledniak Kingston Links 18 37
C Grade
First Barry Smith Ivanhoe 25 34
Second John Mahoney Box Hill 28 33
Third Ray Keppie Eastern 28 33
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Phil Pearson 18
B Grade George Bledniak 15
C Grade Ray Keppie 12
Raffle Winners
Daryl Dyer John Mahoney Tom Tarrant

Warburton 4BBB 8th October

Grade Name Home Club H/C Score
First Place
Player 1 Peter Benson Eastwood 25
Player 2 Peter Perry Eastwood 23 52
Second
Player 1 Peter Noar Eastern 35
Player 2 Kevin Moylan Eastern 22 49
Third
Player 1 Bill Oliver Eastwood 10
Player 2 Jack Huel Eastwood 21 47
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Allan Hubbard 9
B Grade John Hall 15
C Grade John Pote 3
Raffle Winners
Paddy Leahy Barry McDiarmid Bill Oliver

Eastwood Championships Stroke 12th Nov.

Grade Name Home Club H/C Score
ESVGA Champion
Champion Bob Burke Eastern 19 82
A Grade
First Keith Roberts Yering Meadows 12 71 nett
Second Peter Webb Eastwood 16 72 nett
Third David Bowles Eastwood 17 72 nett
B Grade
First Don Clark Eastwood 18 69 nett
Second Trevor Watts Yering Meadows 18 72 nett
Third Bruce Ferrall Eastwood 19 72 nett
C Grade
First Paddy Leahy Royal park 28 64 nett
Second Rod Coling Eastwood 26 69 nett
Third Ashley Mitchell Box Hill 26 69 nett
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Bill Oliver 2
B Grade David Waters 14
C Grade Taff Davies 17
Raffle Winners
Major raffle 1st Gray Harrison 2nd Mick Eldridge 3rd Horst Eberius
Monthly raffle Laurie Paten Daryl Dyer Neil Muller

Yering Meadows Stableford 10th December

Grade Name Home Club H/C Score
A Grade
First Terry Waterbeek Gardiners Run 16 42
Second Bob Burke Eastern 15 39
Third Henry Chen Box Hill 15 39
B Grade
First Neil Davis Yering Meadows 22 43
Second Chui Goh Eastern 23 39
Third Dennis Philipson Ringwood 18 38
C Grade
First Bill Bernhardt Ringwood 32 41
Second Ken Steele Yering Meadows 29 41
Third Stanley Lee Box Hill 25 41
Nearest The Pin Hole Number
A Grade Bruce Bower 12
B Grade Alf Grundel 16
C Grade Peter Perry 7
Raffle Winners
Barry Smith Dave Bowles Ralph Altman

Tee Times: All events are shotgun starts. Please arrive 45 minutes before starting times.